Перелік документів щодо булінгу

1. Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» №2229 від 7 грудня 2017 року.

2. Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658 (п.39-41).

3. Наказ МОН України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами» від 02.10.2018 №1047.

4. Наказ ТВО від 30.10.2018 №428р «Про заходи щодо протидії домашньому насильству».

5. Лист Міністерства соціальної політики України від 29.12.2018 №27/0/2-19/57 «Про постанову Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 №800» та методичні рекомендації щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю» від 03.10.2018 №800 .

6. Спільний наказ Міністерства соціальної політки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 19.08.2014 №564/836/945/577 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення» - (форма повідомлення).

Булінг

1. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2657 –VІІІ»

2. Лист МОН України від 29.01.2019 № 1/9-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2637 –VІІІ» (управлінський та просвітницький підхід).

/Files/images/Булінг-на-сайт.jpg

Профілактика правопорушень

1. Лист МОНУ України від 28.01.2019 №1/9-849 «Щодо профілактики кримінальних правопорушень серед неповнолітніх».

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 р. №684 "Про затвердження порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів"

/Files/images/IMG-20190226-151637.jpg

Комунальний заклад дошкільної освіти №10 «Ластівка»

Код ЄДРПОУ 25877419

НАКАЗ

04. 01. 2023 Вознесенськ № 20 - ОП

Відповідно до абзацу дев’ятого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», згідно з пунктом 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. №630 (із змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 № 293 «Про затвердження Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти» , статті 11 Закону України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», Статуту ЗДО та з метою створення безпечного освітнього середовища, попередження булінгу (цькування), сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від булінгу, та ефективного реагування на факти насильства в закладах освіти

НАКАЗУЮ:

1. Забезпечити створення в КЗДО №10 «Ластівка» безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі, шляхом реалізації плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу.

2. Розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, положення про комісію , спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в КЗДО №10 «Ластівка» (додаток 1).

3. Створити комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) у складі:

голова комісії: Жабчик І.М., директор

члени комісії: Біцура С.І., вихователь-методист

Аніна О.В., вихователь-методист , голова ПО

Гончаренко Ю.М., практичний психолог

4. Комісії з розгляду випадків булінгу (цькування):

4.1. Розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) учасників освітнього процесу та видавати рішення про проведення розслідування.

4.2. Скликати засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживати відповідних заходів реагування.

4.3. Забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування).

4.4. Повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування).

4.5. Забезпечувати на веб-сайті відкритий доступ до такої інформації та документів: правила поведінки учасників освітнього процесу; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню); порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування); порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

5. Вихователям, спеціалістам:

5.1. Забезпечувати здобувачам освіти захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю.

5.2. Повідомляти керівництво про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

5.3 Сприяти керівництву у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування).

5.4. Виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування).

6. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Директор Інна ЖАБЧИК

Додаток 1

до наказу № 20 - ОП

від 04.01.2023р.

ПЛАН заходів

спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню)

у КЗДО №10 «Ластівка»

  1. Опрацювання законодавчих документів, практик протидії булінгу (цькуванню) – Протягом року. Відповідальні: члени комісії
  2. Здійснювати інформаційно-просвітницьку діяльність серед учасників освітнього процесу щодо булінгу (цькування) та нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки в міжособистісних стосунках.

Протягом року. Відповідальні: члени комісії

  1. Профілактична діяльність, спрямована на запобігання вчинення дитиною та стосовно дитини булінгу (цькуванню)

Протягом року. Відповідальні: члени комісії

  1. Розмістити на офіційному веб-сайті, інформаційному стенді ЗДО номери телефону гарячої лінії протидії булінгу, інші нормативні матеріали, оновлення інформації .

Протягом року. Відповідальні: члени комісії

5. Виготовлення буклету «Ознаки булінгу стосовно дітей дошкільного віку та що робити батькам»

Протягом року. Відповідальні:Біцура С.І.

6. Проведення «ранкових зустрічей» з метою формування навичок дружніх стосунків - щодня. Відповідальні: вихователі

7. Створення морально-, психологічно комфортного та безпечного середовища в закладі. Виховування толерантності та взаємоповаги серед учасників освітнього процесу (педагоги – батьки – діти) формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять - постійно. Відповідальні: педагоги​

8. Оновлення бази інструментарію для діагностування рівня напруги, тривожності в дитячих колективах

Протягом року. Відповідальні: члени комісії

9. Діагностування рівня напруги, тривожності в дитячих колективах:

  • спостереження за міжособистісною поведінкою, визначення рівня розвитку міжособистісних стосунків в дитячому колективі (Соціометрична гра «Секрет» Т.А. Рєпіна)
  • моніторинг рівня тривожності, агресивності, імпульсивності дітей дошкільного віку (опитувальник Т.М. Титаренка)
  • психологічні діагностики мікроклимату, згуртованості та емоційних станів

За потребою. Відповідальні: члени комісії

10. Консультивна робота з учасниками освітнього процесу

Батьківська рубрика «Скринька довіри» (анонімний зворотній зв’язок, запитання-відповідь) Протягом року. Відповідальні: члени комісії

11. Профілактично-просвітницька, корекційно-розвивальна робота з учасниками освітнього процесу

Протягом року. Відповідальні: члени комісії

12. Круглий стіл для педагогів «Безпечний дитячий садок. Маски булінгу»

Березень . Відповідальні: члени комісії

​13. Міні-тренінг «Як навчити дітей безпечної поведінки»

Квітень. Відповідальна: Гончаренко Ю.М.

​14. Година спілкування «Не допускай насилля над ближнім» - за планом. Відповідальні: вихователі

​15. Хвилинка відвертого спілкування «Що посієш, те й пожнеш…»

За потребою.Відповідальні: Директор., вихователі

​16. Проведення заходів в рамках тематичного тижня «Тиждень дитячих мрій та добрих справ» Травень. Відповідальні:, вихователі​.

17. Проведення моніторингу ефективності виконання Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) у ЗДО №10, виявлення проблем у сфері запобігання та протидію булінгу (цькуванню), вжиття заходів для їх вирішення

За потреби або травень. Відповідальні: вихователь - методист

Додаток 1

до наказу № 20 - ОП

від 04.01.2023р.

Положення про комісію з розгляду випадків булінгу (цькування)

КЗДО №10 «Ластівка»

І. Загальні положення

1.1. Примірне положення про комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) закладу дошкільної освіти (далі - комісія) визначає її функції у державно-громадській системі управління КЗДО №10 «Ластівка»

1.2. Комісія є органом, створеним на основі єдності інтересів дітей, батьків, педагогів щодо реалізації прав та обов’язків під час організації їх життєдіяльності у закладі.

1.3. Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого

1.4. Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) створюється наказом директора КЗДО №10 «Ластівка», в якому здобувають освіту діти, а педагоги та батьки є учасниками освітнього процесу.

1.5. У своїй діяльності комісія керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» (із змінами), Конвенцією ООН «Про права дитини», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» та цим положенням, іншими нормативно-правовими актами в галузі освіти та міжнародним законодавством з прав дитини.

ІІ. Мета, завдання, основні принципи діяльності комісії

2.1. Керівник КЗДО №10 «Ластівка»має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:

  • розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування;
  • забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
  • надавати соціальні та психолого-педагогічні послуги особам, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування),
  • повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

· забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до правил поведінки учасників освітнього процесу, плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, порядку подання та розгляду заяв (з дотриманням конфіденційності) про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків, працівників закладу.

2.2. Педагогічні працівники мають право на захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;

· зобов’язані повідомляти керівництво КЗДО №10 «Ластівка» про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

2.3. Комісія:

· розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування;

· забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу.

· повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

· аналізує заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування)

2.4. Учасники освітнього процесу, які постраждали від булінгу мають право:

· подавати керівнику заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

· вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

· сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування);

· виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти

ІІІ. Принципи діяльності комісії:

3.1. Визначальними принципами діяльності є :

- повага до особистості та опора на позитивні якості;

- всебічне вивчення особистості, організація ефективної допомоги і психолого-педагогічої підтримки;

- командний підхід - усі члени комісії беруть участь у оцінці ситуації та приймають колективне рішення щодо застосування адаптацій, модифікацій та додаткових засобів підтримки;

- активна співпраця з батьками або особами, що їх замінюють;

- конфіденційність та дотримання етичних принципів учасниками комісії.

Кiлькiсть переглядiв: 51